środa, 14 grudnia 2016

Leszek Jan Szulc, "Ostatni rozdział. Historia dwóch wojen w zarysie.", Wydawnictwo AVE 2016


Leszek Jan Szulc ps. Marcinek (ur. 1929 r. w Stryju) - porucznik w stanie spoczynku, żołnierz AK, odznaczony licznymi wyróżnieniami: m.in. Krzyżem Partyzanckim. Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. 

"Ostatni rozdział..." to książka wyjątkowa. Bogatej faktografii zdjęciowej, chciałoby się powiedzieć unikatowej, towarzyszy wartka narracja. Opis dwóch wojen, doskonałe wychwycenie przyczyn i konsekwencji owych hekatomb, stawia autora w zaszczytnym gronie dobrych historyków i bardzo dobrych pisarzy. 
Prezentowana Państwu książka jest kontynuacją myśli wyrażonych w dziele Władysława Andersa "Bez ostatniego rozdziału".

Format: b5
Ilość stron: 193
Cena: 29.90 PLN

wtorek, 13 grudnia 2016

Ocalić od zapomnienia. Wywiad z Leszkiem Janem Szulcem

Leszek Jan Szulc, "Takie Małe Miasto. Stryj 1934-1944", Wydawnictwo AVE 2016


"Takie Małe Miasto" jest barwną opowieścią o losach mieszkańców Stryja w latach 1934-1944. Pokazana zostaje nam tu panorama barwnych postaci i zdarzeń. Autor, niczym wytrawny kronikarz, przedstawia je w sposób prosty i obiektywny. 
"Ta książka jest bezcenna."
Wojciech  Żukrowski 

Format: b5
Ilość stron: 270
Cena: 29.90 PLN

Leszek Jan Szulc, "Jak to po wojence ładnie?", Wydawnictwo AVE 2016

"Jak to po wojence ładnie?" jest kontynuacją opowieści "Takie Małe Miasto". Leszek opisuje tu m.in. jak w nader trudnych warunkach rozbrajał funkcjonariuszy UB, przeprowadzał rehabilitację pokrzywdzonych oraz w jaki sposób, z pozycji byłego członka AK, dokonywał kontroli w aparacie partii. Jednym zdaniem - barwna historia powojennej Polski. 

Format: b5
Ilość stron: 210  
Cena: 29.90 PLN

piątek, 9 grudnia 2016

Leszek Jan Szulc "Ocalić od zapomnienia", Wydawnictwo AVE 2016


Autor w dramatycznej narracji opisuje losy Żydów ze Stryja w okresie okupacji niemieckiej. 


WPROWADZENIE

Opowieść obejmuje życie i działalność mieszkańców i przybyszy w mieście Stryju, położonym na rozstaju dróg wiodących do Rumunii, Kraju Rad, Węgier, Czechosłowacji. Liczyło 35 tyś mieszkańców, wśród których liczebnością ca 50% stanowili Żydzi. Pozostali to Polacy i Ukraińcy. Mieszkali w nim również Niemcy (ok. 700 rodzin).
W okresie przedwojennym stosunki społeczne i ekonomiczne
życia różnych środowisk i narodowości kształtowały się pod wpływem trzech nurtów: narodowego – ogólnopaństwowego, lewicowego o wschodniej orientacji oraz nacjonalistycznego, inspirowany wśród Ukraińców przez nazizm.
Na poziomie życia tego regionu decydujący wpływ miało geograficzne położenie miasta. Węzeł komunikacyjny, ogromne złoża gazu ziemnego z osiedla Daszawa, Drohobycz i Borysław z ropą naftową.
W mieście stacjonowało 5 tyś. wojskowych w 53 pułku piechoty i pierwszym pułku artylerii motorowej.
Znajdowała się również znaczna ilość sieci handlowej, produkcyjnej i usługowej.
W południowej części miasta za trasą wiodącą do Węgier znajdowały się ogromne zbiorniki gazu ziemnego, a za nimi w osiedlu zwanym Marcinówka funkcjonował młyn elektryczny Hillela Landaua oraz w niespełna kilometrowej odległości od młyna – posesja Marii i Józefa Szulców.
  


***
Książka ma charakter informacyjny i jest dostępna dla czytelników całkowicie za darmo w wersji cyfrowej (PDF). Chętnych zapraszamy do kontaktu pod adresem: leszek.ave@gmail.com 

Leszek Jan Szulc, "Dzieła Wybrane", Wydawnictwo AVE 2016



Prezentowana Państwu książka jest kompilacją uprzednio wydanych pozycji. W minionych latach nakładem Autorskiego Wydawnictwa „AVE” wydano wszystkie części wchodzące w skład poniższego dzieła.
W głowach czytelników mogą powstać zatem wątpliwości nad zasadnością wydania nowej książki.
Pragnę je rozwiać i zapewnić o racjonalności wznowienia i kontynuowania dorobku pisarskiego Leszka Szulca.
Po pierwsze, umieszczenie większości tekstów satyrycznych w jednej książce pozwala na szybsze i łatwiejsze zapoznanie się z twórczością autora. Poznać jego styl, poczucie humoru i w konsekwencji zachęcić czytelników do sięgnięcia po resztę dorobku Leszka. A jest on przeogromny.
Autor swą przygodę z piórem zaczął opowieścią „Takie Małe Miasto”. Jest to historia m. Stryja w przełomowym okresie historycznym lat 1933-1944. Uznanie z jakim spotkał się Leszek od strony innych pisarzy i czytelników skłoniło go do dalszej pracy twórczej. Pracy, która zaprowadziła Leszka w dziedzinę satyry, historii i polityki. Poza wspomnianą powyżej książką jest on m.in. autorem „Jak to po wojence ładnie?” oraz rozprawy „Konkurencja-Polityka-Agresja”.
Po drugie, uznaliśmy że nadszedł już pewien moment zmuszający do refleksji nad twórczością Leszka. Wiąże się z tym także systematyzacja i porządkowanie piśmiennictwa autora. Efektem tego są „Dzieła Wybrane” – zbiór wierszy, skeczy i dowcipów wydanych na przestrzeni wielu lat. Zbiór bogaty, acz nie pełny – zachęcający do dalszej lektury.
Po trzecie, minęło już prawie ćwierć wieku od debiutu Leszka Szulca i jest to wspaniała okazja do wydania pamiątkowej książki.
Marcin Rzeszotarski
doktorant

Politolog UW 


Format: b5
Ilość stron: 298
Cena: 29.90 PLN

Leszek Jan Szulc, "Konkurencja - Polityka - Agresja", Wydawnictwo AVE 2016



Prezentowana Państwu książka „Konkurencja – Polityka – Agresja” jest zbiorem dwóch uprzednio wydanych pozycji: 
„Bez tarczy starczy” oraz „Zbrodniarze są wśród nas”.
Leszek Szulc tworząc tę kompilację wzbogacił ją o nowsze przemyślenia i argumenty.
Myślą przewodnią autora w pierwszej części opracowania było przedstawienie czytelnikowi poglądów i faktów odnoszących się do próby budowy w Polsce tzw. tarczy antyrakietowej i wynikających z tego komplikacji. Brawurowa i wnikliwa analiza nie pozostawia złudzeń – tarcza Polsce jest niepotrzebna, a jej ewentualna budowa mogłaby się odbić negatywnie na bezpieczeństwie Rzeczypospolitej.
Dodatkowym atutem tej części jest analiza
polityki USA i Rosji.
***
Druga część pt. „Zbrodniarze są wśród nas” prezentuje stale aktualną potrzebę rozliczenia się z historią. 
Leszek Szulc opisuje tu m.in. zbrodniczą działalność części ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej. Z troski wypływającej z miłości do bliźniego postuluje konieczność osądzenia moralnego przestępców. Pokazuje także jak polskie elity na polecenia obcych potęg wspierają szkodliwe dla Rzeczpospolitej przemiany w Ukrainie.

***
Książka ma charakter informacyjny i jest dostępna dla czytelników całkowicie za darmo w wersji cyfrowej (PDF). Chętnych zapraszamy do kontaktu pod adresem: leszek.ave@gmail.com