piątek, 9 grudnia 2016

Leszek Jan Szulc "Ocalić od zapomnienia", Wydawnictwo AVE 2016


Autor w dramatycznej narracji opisuje losy Żydów ze Stryja w okresie okupacji niemieckiej. 


WPROWADZENIE

Opowieść obejmuje życie i działalność mieszkańców i przybyszy w mieście Stryju, położonym na rozstaju dróg wiodących do Rumunii, Kraju Rad, Węgier, Czechosłowacji. Liczyło 35 tyś mieszkańców, wśród których liczebnością ca 50% stanowili Żydzi. Pozostali to Polacy i Ukraińcy. Mieszkali w nim również Niemcy (ok. 700 rodzin).
W okresie przedwojennym stosunki społeczne i ekonomiczne
życia różnych środowisk i narodowości kształtowały się pod wpływem trzech nurtów: narodowego – ogólnopaństwowego, lewicowego o wschodniej orientacji oraz nacjonalistycznego, inspirowany wśród Ukraińców przez nazizm.
Na poziomie życia tego regionu decydujący wpływ miało geograficzne położenie miasta. Węzeł komunikacyjny, ogromne złoża gazu ziemnego z osiedla Daszawa, Drohobycz i Borysław z ropą naftową.
W mieście stacjonowało 5 tyś. wojskowych w 53 pułku piechoty i pierwszym pułku artylerii motorowej.
Znajdowała się również znaczna ilość sieci handlowej, produkcyjnej i usługowej.
W południowej części miasta za trasą wiodącą do Węgier znajdowały się ogromne zbiorniki gazu ziemnego, a za nimi w osiedlu zwanym Marcinówka funkcjonował młyn elektryczny Hillela Landaua oraz w niespełna kilometrowej odległości od młyna – posesja Marii i Józefa Szulców.
  


***
Książka ma charakter informacyjny i jest dostępna dla czytelników całkowicie za darmo w wersji cyfrowej (PDF). Chętnych zapraszamy do kontaktu pod adresem: leszek.ave@gmail.com 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.